Specialist Colectare Creante

  • Full Time
  • Bucharest, Romania
  • TBD USD / Year
  • BRD - Groupe Societe Generale profile

  • Job applications may no longer being accepted for this opportunity.

BRD - Groupe Societe Generale

In aceasta pozitie, responsabilitatile principale listate mai jos vor fi ale tale. Va trebui sa :

  • Mentii legatura cu debitorii din portofoliu urmarind plata facturilor cesionate
  • Verifici primirea de catre debitori a notificarii de cesiune si indeplinirea conditiilor particulare solicitate de debitori pentru acceptarea cesiunii;
  • Asiguri transmiterea catre debitori a rapoartelor specifice
  • Analizezi periodic facturile restante din portofoliul alocat
  • Identifici facturile disputate, le marchezi prompt in sistem si informezi Serv. Gestiune Contracte;
  • Realizezi periodic reconcilieri de sold cu debitorii din portofoliu, analizeaza raspunsurile primite si reglezi diferentele constatate;
  • Urmaresti refuzurile primite pentru instrumentele de plata, identifici facturile cesionate aferente instrumentelor refuzate si faci demersuri catre debitori pentru achitarea acestora;
  • Inregistrezi in baza de date informatiile primite de la/despre debitori
  • Inregistreazi in sistemul informatic platile indirecte identificate, ordinele de compensare primite, facturile si deducerile necesionate regasite in detaliile de plata;
  • Soliciti debitorilor/aderentilor informatiile necesare pentru identificarea rapida a incasarilor aferente operatiunilor de factoring intern
  • Realizezi zilnic descompunerea soldurilor conturilor colectoare in lei
  • Efectuezi inregistrarile contabile specifice;
  • Monitorizezi comportamentul la plata al debitorilor si alerteaza superiorii ierarhici in cazul inrautatirii semnificative a acestora sau in cazul fraudelor sau suspiciunilor de frauda;
  • Reconciliezi si analizezi situatia creantelor ipotecate in baza contractelor de administrare creante

Cunostintele si experinta ta ne intereseaza si trebuie sa stii ce cautam:

  • Cunostinte de activitate bancara si experienta in domeniu de minim 1 an / factoring/ colectare / relatii cu clientii
  • Cunostinte tehnice si comerciale specifice produselor de factoring
  • Cunostinte informatice: Microsoft Office – nivel bun
  • Cunostinte limbi straine: engleza – nivel avansat

Iar daca in plus ai aceste competente si calitati:

  • Simt practic si abilitati de organizare
  • Abilitatea de a lucra in echipa
  • Autonomie
  • Abilitati de comunicare si capacitate de convingere

…noi vrem sa detaliem aceasta provocare cat mai curand

To apply for this job please visit www.linkedin.com.

Job Notifications
Subscribe to receive notifications for the latest job vacancies.